Letní aktivity

Výlety pěší

Naučná stezka Hojsova Stráž (vznikla v letech 2014 a 15), celkem 21 km dlouhá, s 11 zastaveními, lze rozdělit i na kratší úseky – značení žluté čtverce. Výchozí bod u kostela, přímo nad pensionem leží body č. 2 a 3. Mapa ve fotogalerii/okolí.

Prenet, Můstek, Pancíř, Ostrý, Špičák – nová rozhledna, Černé a Čertovo jezero, Železná Ruda

V letní sezóně autobusové spojení s celou Šumavou: „Zelené autobusy“,  o víkendech z Hojsovy Stráže, mimo víkendy ze Špičáku – plánek a jízdní řád na pensionu.

Cykloturistika

Do všech směrů: hřeben Královského hvozdu (Prenet, Můstek, Pancíř), hraniční hřeben (Špičácké sedlo, Černé jezero, Stateček, Zadní Chalupy,  Pajrek, Svatá Kateřina), centrální Šumava (Gerlova Huť, Hůrka, Prášily, Poledník), …..

“Zelené autobusy” – viz pěší výlety – jsou vybaveny na převážení jízdních kol, je tedy možno  trasy cyklovýletů libovolně kombinovat.

Další zajímavosti

Lanové centrum v Železné Rudě nad nádražím

Přírodní ZOO (Tiergarten) v Ludwigstalu (z Železné Rudy směr Zwiesel)

Stezka v korunách stromů v Neuschoenau (ve Zwieselu směr Grafenau)

In-line brusle

V Hojsově Stráži od parkoviště pod Zámečkem směr Stará sjezdovka (cyklotrasa směr Zelená Lhota), až ke křížení se zelenou značkou na Prenet (4 km) a zpět, lehčí část měří 2,5 km a končí na odbočce cesty na sedlo Prenetu.

Nový okruh v Nýrsku – sportovní areál Buvolss pod lyžařským svahem, směrem na Starou Lhotu, před lesním divadlem. délka 1,5 km, s osvětlením, zázemím a občerstvením.

Koupání

Koupaliště Nýrsko – 12 km

Přírodní koupaliště Dešenice – 9 km

Vodní parky v Německu: Zwiesel, Lam