Letní aktivity

Výlety pěší

Naučná stezka Hojsova Stráž (vznikla v letech 2014 a 15), celkem 21 km dlouhá, s 11 zastaveními, lze rozdělit i na kratší úseky – značení žluté čtverce s černou tečkou. Výchozí bod u kostela, přímo nad naším pensionem leží body č. 2 a 3. Letáček na pensionu, mapa ve fotogalerii/okolí.

Prenet, Můstek, Pancíř, Ostrý, Špičák – rozhledna, Černé a Čertovo jezero, Železná Ruda

V letní sezóně autobusové spojení s celou Šumavou: „Zelené autobusy“,  aktuální jízdní řády v sezóně v Rychtářské knize (jezdí buď přímo z Hojsovy Stráže, nebo ze Špičáckého sedla).

Cykloturistika

Do všech směrů: hřeben Královského hvozdu (Prenet, Můstek, Pancíř), hraniční hřeben (Špičácké sedlo, Černé jezero, Stateček, Zadní Chalupy,  Pajrek, Svatá Kateřina), centrální Šumava (Gerlova Huť, Hůrka, Prášily, Poledník), …..

“Zelené autobusy” – viz pěší výlety – vozí kola na přívěsu, je tedy možno  trasy cyklovýletů libovolně kombinovat.

Připravují se turistické sjezdové trati z Hofmanek a z vrcholu Špičáku. Do Bike areálu Špičák doporučujeme vstup jen opravdovým profesionálům.

Další zajímavosti

Lanové centrum v Železné Rudě nad nádražím

Přírodní ZOO (Tiergarten) v Ludwigstalu (z Železné Rudy směr Zwiesel)

Stezka v korunách stromů v Neuschönau (ve Zwieselu směr Grafenau)

In-line brusle

Okruh v Nýrsku – sportovní areál Buvolss pod lyžařským svahem, směrem na Starou Lhotu, před lesním divadlem, délka 1,5 km, s osvětlením, zázemím (šatna a WC) a občas otevřeným občerstvením.

Zkušení jezdci mohou využít silnici od parkoviště pod Zámečkem směrem na Zelenou Lhotu až na křižovatku se zelenou turistickou značkou na Jižní stráni (cca 4,5 km), na trase je několik sjezdů, a další pokračování za křižovatku nedoporučujeme

Koupání

HOJSOVA STRÁŽ – neoficiální koupaliště – požární nádrž pod parkovištěm u bývalého obchodu – 109 kroků

NÝRSKO – městské koupaliště Nýrsko – 12 km

DEŠENICE – přírodní koupaliště Mokrouš – 9 km

ŽELEZNÁ RUDA – koupaliště Žabáky – 12 km

Vodní parky v Německu: Zwiesel, Lam